Završna konferencija Platforme „Održivi razvoj za sve“
Agenda 2030 – Zajedno ka održivoj budućnosti
Beograd, 8. jun 2022.
Učesnici konferencije su se saglasili da se u daljem radu na realizaciji Agende 2030 u Republici Srbiji relevantnim akterima upute sledeće
PREPORUKE
- Saradnja i partnerstvo javnog, privatnog i civilnog sektora neophodni su u ostvarivanju ciljeva održivog razvoja, praćenju ostvarivanja Agende 2030 i stvaranju široke društvene podrške ovom procesu, imajući u vidu međuzavisnost i povezanost svih ciljeva održivog razvoja.
- Jačanje regulatornih i institucionalnih kapaciteta neophodno je u procesu nacionalizacije i lokalizacije ciljeva održivog razvoja, uvođenja i primene reformi.
- Razvoj znanja, upravljanje znanjem i javne politike zasnovane na podacima preduslov su za sprovođenje Agende 2030.
- U realizaciji Agende 2030 i postizanju ciljeva održivog razvoja neophodno je blagovremeno i dobro targetirano finansiranje.
- Ekonomski razvoj neophodan je za ostvarivanje ciljeva održivog razvoja, ali uz primenu principa da niko ne ostane po strain (Leave No One Behind); Osetljive grupe neophodno je posmatrati u njihovoj složenosti, razložene na podgrupe koje imaju specifične prioritete i potrebe.
- Rodna ravnopravnost treba da bude učitana u sve ciljeve održivog razvoja kroz urodnjavanje javnih politika.
- Smanjenje digitalnog jaza koji je prepreka modernom razvoju i društvenoj koheziji nameće se kao neophodan putokaz u kreiranju ekonomskih i socijalnih politika kako bi se prevazišle razlike između ruralnog i urbanog razvoja, međugeneracijske razlike, regionalne razlike, i dr.
- Zelena transformacija je zadatak koji se reflektuje u svim ciljevima održivog razvoja kao multi-sektorska tema.
- Agenda 2030, zajedno sa procesom pristupanja EU s kojim je komplementarna, nameće potrebu sistematskog, povezanog i odgovornog planiranja na nacionalnom i lokalnom nivou.
- Uključivanje građana u promociju ciljeva održivog razvoja, u javne debate i u procese planiranja i odlučivanja na lokalnom i nacionalnom nivou, od ključnog je značaja za razvoj demokratskih procedura, transparentnosti i otvorenosti institucija i poverenja građana.
Preptlati me na ovu temu
Login
Molimo vas da se ulogujete na svoj nalog kako biste ostavili komentar.
0 Komentara
Najstarije