Zadovoljstvo nam je da Vas pozovemo na webinar “Žensko preduzetništvo za održivi razvoj”, u utorak 22. marta u 11 časova, putem platforme WebinarJam.
Ekonomsko osnaživanje žena je osnov za postizanje rodne ravnopravnosti, ali i održivi razvoj i ostvarivanje ciljeva postavljenih Agendom 2030 Ujedinjenih nacija. Zarade žena su manje od zarada muškaraca na svim obrazovnim nivoima, u svim zanimanjima i u gotovo svim sektorima delatnosti. Takođe, žene čine većinu u zanimanjima tzv. nižeg statusa (61%) koja karakterišu loši uslovi rada i niske zarade.
Prodor žena u sferu preduzetništva predstavlja značajan korak na putu emancipacije i sticanja ekonomske nezavisnosti kao prvog preduslova za rodnu ravnopravnost. Ipak, i žensko preduzetništvo i njegov razvoj, treba posmatrati u kontekstu izraženih rodnih nejednakosti.
Iako se u pogledu podrške preduzetništvu, uključujući i onu usmerenu na žene preduzetnice, beleže pozitivni pomaci, ocena i stručne i poslovne javnosti je da preduzetnici i preduzetnice i dalje posluju u nedovoljno stimulativnom okruženju: otežan im je pristup kapitalu, kamate su visoke, nema poreskih i drugih olakšica u prvim godinama nakon pokretnja biznisa niti dovoljno stimulativnih mera, naročito onih specifičnih.
Cilj webinara je da ukaže na rodnu statistiku i stanje u oblasti razvoja ženskog preduzetništva, mogućnosti za unpređenje položaja žena preduzetnica i značaj mutisektorskog pristupa u kreiranju rodno osetljivih mera podrške preduzetništvu.
Teme: Žensko preduzetništvo i Agenda 2030
- Žensko preduzetništvo kao ključ za dostizanje Ciljeva održivog razvoja
- Programi podrške ženskom preduzetništvu, izazovi i perspektive
- Značaj multisektorske saradnje u kreiranju rodno osetljivih mera
- Razvoj ženskog preuzetništva, izazovi i perspektive
Panelisti/ Panelistkinje:
- Branislava Simanić, Privredna komora Srbije
- Olga Radovanović, Fond za razvoj Republike Srbije
- Martina Petrović, Kompanija Lidl Srbija
- Staša Stojkov Rošić, Kompaniji IKEA Srbija
- Dina Rakin- Koalicija za razvoj solidarne ekonomije – TBC
Moderator: Marija Srdić
Možete se prijaviti OVDE
VREMENSKI OKVIR:
Od 60 do 90 minuta trajanja online panela u zavisnosti od interesovanja prisutnih da učestvuju u raspravi. Panelisti/kinje će imati na raspolaganju blokove u trajanju od 15 minuta da osnovnim informacijama uvedu učesnike u diskusiju.