U Leskovcu je 30. maja 2025. godine održana završna konferencija u okviru projekta „Zeleno plave zajednice“, na kojoj su predstavljeni ključni strateški dokumenti za uspostavljanje i sprovođenje zelenih javnih politika za Grad Leskovac i Opštinu Vlasotince. Ova inicijativa, koja je tokom protekle godine okupila predstavnike lokalnog javnog, privatnog i civilnog sektora, institucija, stručnjaka i građana, označila je početak primene globalno afirmisanog modela zelenog rasta na lokalnom nivou – prvi put u ovom delu Evrope.
Tokom konferencije predstavljeni su ključni dokumenti: Javne politike za zelenu budućnost Grada Leskovca i Javne politike za zelenu budućnost Opštine Vlasotince, kao i širi set strateških osnova i analitičkih dokumenata, uključujući istraživanje o mogućnostima zelenog rasta, osnove strategija zelenog rasta za period 2025–2050 i mape puta za zeleni rast za obe lokalne samouprave.
Cilj ove inicijative jeste da se, kroz sveobuhvatni i inkluzivni pristup, unapredi postojeći okvir lokalnih javnih politika, podstakne održivi razvoj i omogući sprovođenje konkretnih mera za unapređenje kvaliteta života, demografsku obnovu, očuvanje zdravlja, privredni rast i zadržavanje mladih u zajednici. Organizatori su posebno istakli važnost uspostavljanja lokalnih mehanizama za sprovođenje, praćenje i evaluaciju politika, uključujući formiranje lokalnih tela za zeleni rast.
Predstavnici projektnih partnera – Evropski pokret u Srbiji – Leskovac i Gljivarsko društvo „Rujnice“ iz Vlasotinca – istakli su da usvajanje i sprovođenje zelenih politika nije deklarativna odluka, već strateški i politički mudra odluka koja treba da postane oslonac za sve druge lokalne politike: od obrazovanja i zdravstva, do infrastrukture, ekonomije i socijalnih usluga.
U ime projektnih partnera, na konferenciji je upućen jasan apel lokalnim donosiocima odluka da razmotre i usvoje predložene dokumente, uspostave mehanizme za njihovo sprovođenje, otvore prostor za teritorijalne inovacije i zelene pilot projekte, pruže prioritetnu podršku politikama koje direktno doprinose demografskoj obnovi i jačanju lokalne zajednice.
Inicijativa za usvajanje izrađenih politika zvanično je upućena donosiocima odluka na nivou jedinica lokalnih samouprava ali i višim instancama na nacionalnom nivou, koje su prepoznate kao zainteresovane strane.
Zaključak konferencije bio je jasan: Grad Leskovac i Opština Vlasotince, kao strateški partneri i dobri susedi, imaju priliku da postanu primer održive transformacije u regionu, oslanjajući se na prirodne resurse, znanje i poverenje svojih zajednica.