U utorak, 20. maja s početkom u 10 časova, u Kongresnom centru „Master“ na Novosadskom sajmu, održana je završna konferencija projekta „Održivo rukovođenje žetvenim ostacima u cilju poboljšanja kvaliteta vazduha i životne sredine“, u organizaciji udruženja Zeleni Sad i partnerske organizacije Klub privrednika opštine Ruma, a u okviru komponente Fond za održivi razvoj Platforme „Održivi razvoj za sve“. Konferenciji je prisustvovalo 40 učesnika, uključujući predstavnike institucija, privrede, medija i organizacija civilnog društva. Zapaženo je učešće žena, koje su činile većinu prisutnih – 25 u odnosu na 15 muškaraca. Konferenciju je otvorio g. Miloš Vukelić iz Ministarstva zaštite životne sredine, istakavši da se ciljevi projekta direktno nadovezuju na nacionalnu kampanju Ministarstva „Ne pali strnjiku“, naglasivši da su ovakve inicijative od velikog značaja za lokalne zajednice i primenu politika u praksi.
U ime udruženja „Zeleni Sad“, koordinatorka projekta Nevena Brdarić predstavila je rezultate istraživanja, sprovedene aktivnosti i predlog dela Lokalnog akcionog plana za opštinu Ruma, koji se odnosi na održivo upravljanje žetvenim ostatkom. Brdarić je posebno naglasila: „Žetveni ostaci nisu otpad – oni su vrednost. Bogati su organskom materijom, azotom, fosforom i kalijumom, i predstavljaju prirodni resurs koji se može vratiti zemljištu i podići njegov kvalitet. Poljoprivrednici su to prepoznali, ali im je neophodna podrška, pre svega kroz edukaciju i dostupne metode. Civilno društvo tu igra važnu ulogu, kao veza između potreba sa terena i sistemskih rešenja.“
U nastavku programa govorili su:
- Bogdan Žigić, generalni direktor kompanije BIOFOR, koji je govorio o značaju humusne materije i kvalitetu zemljišta, predstavivši kompostiranje kao jednu od ključnih alternativa spaljivanju ostataka.
- Predstavnik kompanije AgroDron, koji je prikazao nove mogućnosti u ekološkom monitoringu zemljišta, vazduha i useva, kroz primenu dron tehnologije sa senzorima i preciznim sistemima raspršivanja.
Nakon zvaničnog dela usledio je koktel i neformalna diskusija, tokom koje su učesnici, posebno predstavnici agro medija, imali priliku da razmene iskustva, podele izazove i predlože dalje korake za unapređenje saradnje i politike na lokalnom nivou. Cilj konferencije bio je da se podstakne sistemski pristup problemu spaljivanja žetvenih ostataka i promoviše njihova održiva upotreba. Predstavljeni predlog LAP-a biće upućen opštini Ruma kao preporuka civilnog društva, sa željom da se inicira nastavak saradnje i uspostave konkretne mere u interesu zajednice, zemljišta i vazduha koji dišemo.