Društveni dijalog na temu “Značaj i prednosti socijalnog preduzetništva“ koji je održan 12. novembra u Kragujevcu, okupio je predstavnike državnih institucija, nevladinih organizacija i socijalnih preduzeća koji su razmenili mišljenja i pozitivna iskustva o izazovima i mogućnostima u toj oblasti.
U društvenom dijalogu, koji je organizovalo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, učestvovao je i Neven Marinović, direktor Smart kolektiva, jedne od članica Platforme “Održivi razvoj za sve” i organizacija koja se već dugi niz godina bavi podrškom socijalnim preduzećima. On je ocenio da je dobar trenutak za razgovore na ovu temu, imajući u vidu evropski akcioni plan za podršku socijalnoj ekonomiji i dobar zakonodavni okvir koji imamo. Кroz ovakvu vrsta dijaloga podstičemo važnost socijalnih preduzeća koja doprinose i ekonomskom rastu i socijalnoj inkluziji, i prilika su da uočimo gde su pepreke i problemi, na koji način da ih prevaziđemo, kako bi socijalna preduzeća u Srbiji postala ozbiljniji sektor privrede.
“Socijalno preduzetništva je u Srbiji nov koncept društveno odgovornog poslovanja čiji je cilj da osnaži društvenu integraciju i uključenost na tržište rada teže zapošljivih kategorija stanovništva a to su i starija lica, osobe sa invaliditetom, osobe sa smetnjama u razvoju, pripadnici etničkih zajednica”, rekao je ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov, koji je otvorio društveni dijalog.
Na skupu je govorio i ministar bez portfelja zadužen za oblast pomirenja, regionalne saradnje i društvene stabilnosti Usame Zukorlić koji je istakao da socijalno preduzetništvo ima ključnu ulogu u procesu pomirenja i integracije. „Socijalno preduzetništvo predstavlja jedinstvenu priliku da se poslovanje stavi u službu društva, da se pokrenu promene koje su potrebne našim zajednicama i da doprinesemo stvaranju pravednijeg i humanijeg društva“, rekao je Zukorlić.
Učesnici skupa istakli su važnost nastavka dijaloga u cilju podrške društvenoj stabilnosti i ekonomskom razvoju u Srbiji.
U dijalogu su učestvovali pomoćnica gradonačelnika Kragujevca dr Gordana Damnjanović, generalni sekretar SKGO Nikola Tarbuk, direktor SMART kolektiva Neven Marinović, predstavnici Privredne komore Srbije, kao i predstavnici udruženja i ustanova koje pružaju usluge socijalne zaštite.